© Beta Kappa Updated 3/28/2020                                                                                                                            Proudly created with Wix.com  

Cathy Tenney, Webmaster                                                     

betakappa.oh@gmail.com

    

  • Facebook

MEETINGS

September 9, 2019                                6:00 p.m.
Morrie's Landing  11003 OH-362.  Ft. Loramie, OH
Invocation:  Janice Locker
Program: Tilda Philipot, Shelby County Historical Society:
                  "Sidney Bicentennial 1820-2020"
Hostesses:  Ann Loy, Chair; Janet Nufrio, Greeter;
Jane Poeppelman, Lorma Baber, Phyllis Clinehens,
Margie Heitbrink, Mary Lou Holly,Janice Locker
October 7, 2019                                               6:00 p.m.
Wilson Health Professional Bldg, Lower Level
915 Michigan Street, Sidney

Invocation: Cheryl Michael

Program: Kelsey Borget, Dietitian - Food Alleergies

Hostesses: Vicki Quinter, Chair; Evonne Schnippel, Greeter;  Janet Busse, Ernestine Daugherty, Cheryl Michael

***Members are asked to donate school supplies for the Wilson Health Emergency Goodie Bags.

November 4, 2019                                   6:00 p.m.
Sidney First United Methodist Church,
230 Poplar St.    Sidney
Invocation:  Sr. Ginny Scherer
Program:  Brown Bag Auction
Hostesses:  Becky Turner-Michael, Chair; Marily Schweitzer, Greeter, Bonnie Banks, Kathy Dicke, 
Marilyn Thompson, Bertie Ely
***Members are asked to volunteer making gingerbread houses for the Shelby County Historical Society
December 2, 2019                                          6:00 p.m.
St. John's Lutheran Church  120 Water St., Sidney
Catered by Lesli Huelskamp
BRING HATS & MITTENS 
Invocation:  Connie Schneider
Program:  Holiday Fun
Hostesses:  Kay Miller, Chair; Kim Jordan, Greeter; 
Jennie Paulus, Kathy DeVelvis, Kay Straman, Karen Fahrer,
Connie Schneider
February 3, 2020                                            6:00 p.m.
Amos Memorial Library, 230 North St., Sidney
Catered by Lesli Huelskamp
Invocation: Carol Morelock
Program:  Connie McEldowney, Rustic Hope***
Hostesses: Joyce Neth, Chair; Gwen Shoemaker, Greeter;
Kris Frazier, Melissa Bowers, Coleen Lumpkin, Candy Clayton,
Carol Morelock
***We will be accepting monetary donations for Rustic Hope
March 2, 2020                                               6:00 p.m.
Amos Memorial Library,  230 North St., Sidney
Catered by Leslie Huelskamp     
Joint Meeting with Beta Upsilon
Invocation:  Sandy Heitkamp 
Program:  Cassie Dietrich, County Extension Office
                   Beta Upsilon/Beta Kappa Highlights
Hostesses: Charlotte Phipps, Chair; Connie Walker, Greeter; Tina Hottle, Tracy Hall, Helen Ward, Vicki Fulk, Sandy Heitkamp

***We will be collecting items for "Building from the Heart" Raffle

April 6, 2020                                                       6:00 p.m.

Jackson Center United Methodist Church, 202 E. Pike St.

Jackson Center

Invocation:  Regina Hunsucker

Program:  Founders Day Program

                   Initiation of New Members

Hostesses:  Nancy Nolan, Chair; Linda Wahrer, Greeter

Amanda Barhorst, Barb Wical, Diana Centers, Deb Zimpfer, Ginger Heuker, Regina Hunsucker

 

May 4, 2020                                                            6:00 p.m.

Fairlawn Local Schools, Sidney

1880 Johnston Road (SR 29 East of Sidney)

Catered by Lesli Huelskamp

Invocation: Faye Spangler

Program:  Cooking with Leslie

                   Installation of 2020-2022 Officers

Hostesses:  Esther Alspaugh, Chair; Nancy Russell, Greeter;

Bev Mintchell, Kim Swartz, Karen McRill, Debra Parker,

Jeanie Putnam, Faye Spangler

Foster Care Project Collection

September 14, 2020                                              6:00 p.m.

Hardin-Houston Local Schools

5300 Houston Rd., Houston

Catered by Susie's Big Dipper

Invocation:  Joyce Neth

Program:  Deputy Cory Steiner, Self-Defense for Us

Hostesses:  Gwen Shoemaker Chair; Melissa Bowers, Greeter;

Candy Clayton, Kris Frazier, Coleen Lumpkin, Carol Morelock, Joyce Neth

October 5, 2020                                                      6:00 p.m.

Amos Memorial Library, 230 North Street, Sidney

Catered by Lesli Huelskamp

BRING ITEMS FOR THE GOODY BAGS

Invocation: Evonne Schnippel

Program:  Sister Joyce Zimmerman, Humor in the Bible

Hostesses: Janet Busse, Chair; Ernestine Daugherty, Greeter;

Cheryl Michael, Vicki Quinter, Evonne Schnippel

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now